Nepromrhejte svůj talent

Každý mladý člověk je plný snů a nadějí. Ve svých představách si utváří budoucnost a snaží se ji naplnit. Dokončení studia je prvním větším krůčkem k úspěchu. V tuto chvíli je člověk plný euforie. Někteří se rozhodnou pokračovat dále ve studiu a jiní se snaží zúročit své nabyté dovednosti a vědomosti v pracovním procesu. Mnozí narazí na překážky už při hledání práce, ti šťastnější až v pracovním procesu a ti nejšťastnější? Nenarazí vůbec, ale co si budeme vykládat … těch je poskromnu. Ti, kteří si hledají práci, stráví spoustu času hledáním vhodných pozic a rozesíláním životopisů. Mnohé firmy se jim vůbec neozvou a jiné je odbudou slovy: „nemáte požadovanou praxi“.

Nikdo se však nezajímá o to, kde ji má ten člověk získat, když většina firem nového člověka bez praxe nezaměstná. Přitom takový mladý člověk, plný odhodlání, mnohdy může být pro firmu přínosnější než člověk například s dvouletou praxí v oboru. Souhlasím s tím, že nemá potřebné dovednosti jako člověk s mnoholetou praxí a musí se déle zaučit, popřípadě se nějakou chvíli obracet na své starší kolegy, ale jeho chuť a odhodlání mohou vést k překvapujícím pracovním úspěchům.

Bohužel tato překážka donutí spoustu mladých vystudovaných lidí vzít i takovou práci, která vede k jejich demotivaci, otupělosti a někdy i ztrátě získaných vědomostí. Na našem trhu práce však nalezneme i firmy, které jsou ochotny lidi bez praxe zaměstnat. Pro některé vystudované lidi to může být úplně první opravdové zaměstnání, proto se mnohdy snaží ze sebe vydat maximum. Hodiny přesčasu ve snaze pochopit pracovní proces a vyrovnat se zkušeným kolegům se postupně stávají samozřejmostí. Iniciativa, nápady na zlepšení procesu či nová řešení jsou často ze strany kolegů odmítána. Žádoucí hold někdy bývá jen „držet krok a hubu“. Takový postoj ze strany zaměstnavatele může vést až k tomu, že zaměstnanec začne do práce chodit s nechutí, jeho efektivita klesá … začíná dělat chyby. U některých se mohou objevit i vážnější problémy, jakým je například syndrom vyhoření. Píšu tady hlavně o mladých vystudovaných lidech, ale toto může potkat kohokoliv.

Pokud jste se v tomto článku našli a pokud i Vy máte nápady, které byly někým „zadupány do země“, neváhejte a využijte produktu (crowdfunding), který Vám nabízí Vision Partners.

Nenechte své nápady nerealizované.

Nedovolte, aby zůstaly zamčené v šuplíku či uvězněné ve Vaší hlavě.

Může to být právě Váš nápad, který zjednoduší či rozjasní život jiným.

Neutápějte svůj talent ve všední práci.

Pojďte si splnit své sny…

Autor: Ing. Veronika Wiewiorková

  • 05.09.2014
  • syndrom vyhoření,praxe,demotivace,překážky

Komentáře